Historia powstania i rozwoju teatru i opery w Poznaniu
Najbardziej reprezentatywnym i rozpoznawalnym teatrem w Poznaniu jest Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki. To wspaniały gmach, w którym dzisiaj odbywa się przede wszystkim opera. Obiekt został wybudowany w 1909 roku i do roku 1919 pełnił rolę Teatru Miejskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego został przemianowany na Teatr Wielki, by po II Wojnie Światowej funkcjonować jako opera. Kolejny znany gmach kultury w Poznaniu to Teatr Nowy. Jego historia jest krótsza. Zaczął funkcjonować w 1923 roku, gdzie w okresie międzywojennym prezentował lżejszą formę sztuki. Dopiero w 1973 doszło do reaktywacji teatru. Jednym z najmłodszych teatrów poznańskich jest Teatr Muzyczny, który nieprzerwanie wystawia swoje sztuki od 1956 roku.
Dzieła i słynne postaci teatrów w Poznaniu
W trakcie swojej długiej, ponad stuletniej historii Teatr Wielki w Poznaniu wydał mnóstwo znanych oper, operetek jak choćby „Dziecko i Czar” czy „Ognisty Anioł”. W repertuarze teatru znalazły się dzieła wyreżyserowane przez Krzysztofa Kolbergera czy Adama Hanuszkiewicza. Teatr Nowy z kolei to miejsce powstania słynnych dramatów i dzieł teatralnych. Repertuar teatru obfitował w takie dzieła jak „Awantura w Chioggi”, a do najsłynniejszych aktorów, którzy grali na deskach teatru należą Tadeusz Łomnicki, czy Danuta Stenka. Teatr Muzyczny to obiekt kultury, w którym przede wszystkim można zobaczyć wiele scen komediowych w sztukach tego gatunku. Słynni artyści, którzy współpracowali z teatrem to Marek Piekarczyk, a takie dzieło musicalowe jak Jekyll & Hyde zapoczątkował prawdziwy rozkwit i rozwój tego poznańskiego teatru.
Teatry poznańskie to piękne obiekty, których historia liczy kilkadziesiąt lat. W ciągu tak długiego okresu udało się wydać mnóstwo pięknych dzieł i wypromować mnóstwo znanych aktorów.