Znana polska opera

Hala opery

Kiedy mówimy o operach wystawianych współcześnie na deskach teatrów, nie sposób pominąć również polskich dzieł. Wśród tych uważanych za najbardziej wybitne znajduje się między innymi „Straszny dwór”, którego autorem jest słynny Stanisław Moniuszko.

Krótka historia

„Straszny dwór” to opera, która skomponowana została w latach 1861 – 1864. Autorem libretta jest Jan Chęciński. Opera zwracała uwagę przede wszystkim cechami romantycznymi, które udało się skutecznie połączyć z elementami komediowymi. Autorzy nie zapomnieli również o elementach patriotycznych, których w „Strasznym dworze” nie brakuje. To właśnie patriotyzm obecny w operze sprawił, że była ona ceniona wśród Polaków, a jednocześnie zabroniona przez władze rosyjskie.

Słynne arie

„Straszny dwór” to opera, z której wywodzi się szereg znanych do dzisiaj arii i melodii. Do tej najbardziej rozpoznawalnej zalicza się oczywiście „Arię z kurantem” z trzeciego aktu.

Wszystkie znane polskie oraz zagraniczne widowiska operowe i teatralne od zawsze goszczą na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zapoznaj się z repertuarem poznańskiej opery i wybierz spektakl, który trafia w twój gust.

Gosowanie!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz