Co warto wiedzieć o operze?

Historia opery
Opera jako gatunek odcisnęła swoje piętno w historii świata

Opera jest klasycznym widowiskiem muzycznym. Jej cechą charakterystyczną są wokalne popisy solistów. Historia opery zaczęła się ponad 400 lat temu. Ojczyzną tego gatunku muzycznego jest słoneczna Italia. To w tym kraju na przełomie XVI i XVII wieku zostało skomponowane pierwsze dzieło muzyczne, które później nazwane zostało operą.

W historii opery zapisało się wiele nazwisk. Niektórzy kompozytorzy stworzyli nie tylko genialne dzieła operowe, ale także dokonali w operze rewolucyjnych zmian. Do takich kompozytorów należy Ryszard Wagner (1813-1883). Wśród słynnych kompozytorów oper są także Polacy. Wielu z nich oraz ich dzieła znanych jest nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Spośród współczesnych kompozytorów polskich niezwykle ceniony jest nieżyjący (kompozytor zmarł kilka miesięcy temu) już Krzysztof Penderecki. Za ojca polskiej opery narodowej uznany został Stanisław Moniuszko żyjący w latach 1819-1872.

W repertuarze poznańskiego teatru operowego znanego jako Opera Poznań znajdują się głównie przedstawienia operowe, ale miłośnicy koncertów, baletu i teatru dramatycznego również znajdą powód by odwiedzić ten teatr – https://opera.poznan.pl/

Gosowanie!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz